لایزنگان
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

منطقه‌ای بسیار دیدنی با درختان بلند و قطوری که سر به فلک کشیده واقع در هشت کیلومتری شرق لایزنگان که با درختان گردو، سیب، زرد آلو، انار و بادام وبا چشمه و آب زلالش منطقه‌ای منحصر به فرد را خلق کرده و دارای یک استخر سیمانی پر از آب و درخت گردوی بسیار تنومند به قطر دو متر می‌باشد و مکان مناسبی برای تفریح، استراحت و اسکان می‌باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

باغ‌ها: باغ‌ها سهم عمده‌ای را در زیبایی و گردشگری این روستا برعهده دارد. بخصوص از اوایل فصل بهار تا اوایل فصل پاییز که قابلیت تنوع و سیاحت را دارا می‌باشد. از جمله باغ‌های این روستا می‌توان: باغکر، چاه زرد، چاه ریگو، بیشه، کل خوش آب کشکو، گلو آبک، گلو غرفته، گلواره‌ای، قرقوس، سسنک، نیگو و.... نام برد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

بیشتر درآمد کلی مردم لایزنگان از طریق تولید محصولات دیمی باغی، کشاورزی و دامپروری تامین می گردد. تنوع محصولات تولیدی باغی و کشاورزی زمینه بسیار مساعدی را برای پیشرفت اقتصادی فرارویمان قرار داده است.

محصولاتی مانند گل محمدی، بادام، گردو، انجیر، انگور، مویز، انار، بنه، سماق و .... که هر کدام در صنایع مختلف دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی و... کاربرد دارند و می توانند در پیشرفت اقتصادی روستا نقش بسزایی را ایفا کنند.

گل محمدی بیشترین سهم را در اقتصاد مردم این منطقه داراست، تا جایی که از نظر کمیت چهل درصد از گلستان های دیم ایران در منطقه لایزنگان واقع شده است و از نظر کیفیت بهترین و مرغوبترین اسانس گل محمدی موجود در دنیا متعلق به گل محمدی لایزنگان است.

از طرف دیگر بافت قالی، گلیم و جاجیم جزو صنایع قابل اعتنای این روستا محسوب می شود. با وجود تمام این موارد کمبود کارخانجات صنایع تبدیلی در این منطقه بیش از پیش احساس می شود که همت بالای مسئولین را در این زمینه می طلبد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

روستای لایزنگان بزرگترین تولید کننده گل محمدی دیم و ارگانیک در جهان می‌باشد و بالغ بر ۵۰۰۰ هکتار گلستان دیم محمدی و حدود ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی وجوددارد. با توجه به رویکرد مردم این روستا به کشاورزی صنعتی در چند ساله اخیر و استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته کشاورزی سطح کشت هکتار گل محمدی آبی در سال ۱۳۹۲ بالاتر از ۱۰۰۰ هکتار محاسبه گردیده است. از این روستا گل‌های محمدی را به سراسر ایران به خصوص قمصر کاشان می‌برند و از آنجا گلابش را به مشهد مقدش و مکه مکرمه بر ده تا با گلاب خانه ی خدا و حرم امام زضا (ع) را بشویند. گل‌های محمدی در مکانی به نام سرحد (سردحد) وجود دارند. در این مکان شبها بسیار سرد و روزها هوایی خنک و نسبتاً گرم دارد. بزرگترین واحد تولید گلاب و عرقیات جنوب کشور (صنایع تقطیر ساغر) در این مکان قرار دارد. افتخار لایزنگان همین بس که تجلی گاه حق، کعبه موعود را با گلاب ناب ان معطر می‌سازند. در بهار آن گاه که با وداع یار زردپوش، مردمان دسته دسته ازباغات گل به سرای خویش بازمیگردند دختران و پسر بچه‌هایی را می‌بینی که شاخه‌های گل را دور گردن خود حایل نموده و هلهله کنان وبا سرور و نغمه شادی و زمزمه ترانه‌های محلی به سوی خانه سرازیر می‌شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

محصولات روستا عبارتنداز (بادام-گردو-الوزرد-انار -مویز-انجیر-هلو-پرتقال-نارنگی-توت _گوجه درختی-گل محمدی-شلیل ، سیب و...)

حیوانات زیادی از جمله خرگوش-اهو -پلنگ -بزکوهی-کفتار-روباه و... وجود دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

اب وهوا در این روستا در فصل زمستان بارانی وبرفی است ودر فصل تابستان هوا نسبتاً خنک است.

مردم انجا مهمان نوازند واز مهمانانی که در تابستان به انجا می ایند به خوبی پذیرایی می‌کنند وبه خوبی با انها رفتار می‌کنند.

دراین روستا مکانهای دیدنی زیادی وجود دارد. غارها و چشمه‌ها بسیار زیاد است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

- تعداد 35 شهید گلگون کفن جنگ تحمیلی از افتخارات و چهره های ماندگار روستای لایزنگان می باشند که بر تارک این روستا می درخشند.

- آیت‌الله شیخ ابوالحسن‌ مقدسی شیرازی‌

- سردار شهید محمد اسلامی نسب

- دکتر جواد اطاعت (هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

- دکتر غلام منتظری (مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

برخی از ساکنان و به ویژه سال خوردگان این روستا، اعتقاد دارند نام این روستا در قدیم «لُی زرو ـ loy-zaru» بوده است که به «لُی زنگو» تغییر یافته است (سلامی، ۱۳۹۰: ۴۴). احتمال دارد بر اساس فرایندهای واجی بعداً به صورت «لای زرو= lāy-zaru» و بعد به صورت لای زنگو=lāy-zangu تغییر تلفّظ داده باشد. برخی نیز اعتقاد دارند در اصل این واژه لُی سنگو loy-sangu یا لُی سنگون loy-sangun بوده است. از نظر فرایندهای واجی این تغییر قابل توجیه است؛ بدین گونه که پس از چند ابدال بدین صورت درآمده است.

و حتّی برخی این تلفّظ را درست تر پنداشته اند.(سلامی، ۱۳۹۰: ۴۴) شایان یاد است که از نظر قواعد ابدال در زبان فارسی، چنین فرایندی وجود دارد؛ یعنی حرف س به ز بدل شده است. چون ابدال ز به س هم در زبان فارسی قدیم داشته ایم، هم چنان که در کلمه ی سگزی اتفاق افتاده و مرحوم معین در ذیل این واژه، سکزستان را آورده و بعد سکستان را (معین،۱۳۸۴: ۱۸۹۹). این ابدال در برخی از متون قدیمی از جمله در کتاب «تکلمة الاصناف» بارها و بارها تکرار شده است؛ از جمله کلمه ی «بازپسین» به صورت «باسپسین»(کرمینی،۱۳۸۵: ۷۳۴).که حرف «ز» به «س» بدل شده است. همچنین در ترجمه ی لفظ «العاقب» نوشته است: «باسپسین پیغامبران»(همان). جالب توجّه است که نشانه ی این ابدال هنوز در برخی از واژه هایی که مردم این ناحیه به کار می برند دیده می شود؛ از جمله کلمه ی «مگس» را به صورت مَغَز maγaz و کلمه ی «تسبیح» را به صورت tazvi و tazbi تلفّظ می کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

درباره ‌ی تاریخ دقیق شکل‌گیری روستا کسی اطلاع دقیقی ندارد. اما به گفته ‌ی افراد کهن‌سال روستا، طی سالیان متمادی افرادی به این روستا آمده و ساکن شده‌ اند. به گفته‌ ی برخی افراد کهن‌سال، اولین گروهی که به این نقطه آمده‌ اند، افرادی از همراهان و لشکریان تیمور لنگ بوده‌ اند. برخی از افراد روستا نیز بر این باورند که این روستا در آغاز گبر نشین بوده و سپس افرادی از نقاط مختلف به این روستا آمده‌ اند و ساکن شده‌ اند. سپس بر گبریان چیره شده ‌اند و آن‌ها را از این نقطه بیرون رانده ‌اند(رنجبر، 1394: 2 و 3). آقای صداقت کیش نیز با توجه به سنگ قبری که در قبرستان قدیمی روستا یافته‌ اند معتقدند که در دوره ‌ی شاه عباس کبیر افرادی در این روستا زندگی می‌کرده‌ اند. این سنگ قبر تاریخ 1028هـ.ق را نشان می‌دهد و متعلق به فردی به نام ملاحسینعلی است(صداقت کیش، 1385: 15). «عده ‌ای از مردم نیز اعتقاد دارند که از اطراف شهر کرمان به این نقطه آمده‌ اند. در این میان گروهی روایت می‌کنند که از زابل به این منطقه آمده ‌اند. عده ‌ای نیز معتقدند که در یک لشکر کشی همراه با لطفعلی خان زند به این روستا آمده ‌اند و... .»(نمیرانیان، افضل و رنجبر، 1394: 864 و 865). بسیاری از نشانه‌ ها از جمله کثرت واژه ‌های مترادف و صرف‌های متعدد از زمان‌های فعلی بر این گفته ‌های مردم صحه می‌گذارد و نشان می د‌هد که هر طایفه ‌ای از جایی به این نقطه آمده‌ اند و گونه‌ های فرهنگی مختلفی را با خود به ارمغان آورده‌ اند که بهتر است آن را نوعی ادغام فرهنگی بدانیم. با این همه امروزه در این روستا با گویش واحدی روبه رو هستیم که آن را گویش لای‌زنگانی می‌نامند.(رنجبر، 1394: 3) «با توجه به برخی از سنگ نوشته‌ ها که از دید پژوهش‌گران دور بوده چینین به نظر می‌رسد که تاریخ شکل ‌گیری این روستا از دوران صفوی فراتر است. بر روی این کتیبه‌ های سنگی علایم و نوشته ‌هایی را می‌توان مشاهده کرد که در ایران پیش از اسلام در دیگر نقاط ایران نیز حکاکی شده است. برخی از این شکال‌ها مانند بز کوهی سینه به سینه به آیندگان رسیده و امروزه می‌توان آن را در طرح قالی‌های محلی این روستا نیز مشاهده کرد.»(رنجبر، 1395: 2) ر.ک: *حسن رنجبر، مقاله ی کارکردهای پیشوند «وا» در افعال لایزنگانی و تأثیر آن در صرف فعل. **حسن رنجبر و حسن حیدری، مقاله ی معرفی و بررسی گزیده¬ای از صوت¬ها و آواها در گویش لایزنگانی.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396

لای زنگان، روستای لایزنگان زیر مجموعه دهستان رستاق از توابع بخش رستاق شهرستان داراب می‌باشد. این روستا در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر داراب و ۳۵ کیلومتری رستاق (مرکز بخش) قرار دارد. روستای لایزنگان از نظر مختصات جغرافیایی در ۵۴ درجه و ۵۵ دقیقه طول شرقی و ۲۸ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. این روستا از سمت شمال به بنه کلاغی و وزیره، از سمت شرق به روستای بکر، از سمت غرب به روستای نوایگان و از سمت جنوب به بادامه و شهرک ولیعصر لایزنگان محدود می‌ شود.

گل محمدی:روستای لایزنگان دارای بزرگترین دشت گل محمدی دیم و ارگانیک در جهان می‌باشد و بالغ بر ۵۰۰۰ هکتار گلستان دیم محمدی و حدود ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی وجوددارد. با توجه به رویکرد مردم این روستا به کشاورزی صنعتی در چند ساله اخیر و استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته کشاورزی سطح کشت هکتار گل محمدی آبی در سال ۱۳۹۲ بالاتر از ۱۰۰۰ هکتار محاسبه گردیده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 22 دی 1396
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 18
  • بازدید دیروز : 2
  • بازدید این هفته : 55
  • بازدید این ماه : 141
  • بازدید امسال : 1757
  • بازدید کل : 1757
  • تعداد پست ها : 10
  • تعداد نظرات : 0
امکانات جانبی